U posjetu N1 televiziji

Kako bismo saznali kako mediji pišu o osobama s invaliditetom, obratili smo se ovogodišnjoj laureatkinji Hrvatskog novinarskog društva Nataši Božić Šarić, dobitnici nagrade Zagorka za novinarku godine.

24. 5. 2023. ugostila nas je na N1 televiziji. Najprije nas je provela zgradom, pokazala redakciju, montažu, odjel grafičkih dizajnera, mali studio, a onda smo u velikom studiju razgovarali o nama važnim temama.

Ukratko smo joj ispričali čime smo se bavili ove školske godine i predstavili kako ZAG funkcionira u našoj školi.

Ipak, najviše nas je zanimalo njezino mišljenje kako pisati o osobama s invaliditetom. I ona nam je, s novinarske strane, dala savjet koji smo dobili na više mjesta – treba imati razumijevanja, veliko i otvoreno srce i pokušati ih, kad god je to moguće, uključiti u svoje aktivnosti.

Ukazala nam je na važnost medija i njihovu ulogu posrednika između vlasti, elite i moćnika s jedne te građana s druge strane. Često njihova uloga nije samo posrednička, već pomiču granice, pomažu onim skupinama koje trebaju pomoć, a to osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama i njihove obitelji jesu kad su u potrazi za onim pravima koja bi im trebala biti osigurana.

Dobili smo savjete kako je više nego ikad važno biti medijski pismen. U mnoštvu medija, društvenih mreža i umjetne inteligencije (ChatGPT-a), moguće se izgubiti u informacijama koje mogu biti i lažne te je upravo zbog toga važno znati procijeniti pravu informaciju. Istinskim novinarima u njihovu plemenitu i poslu važnom za društvo cilj je steći naše povjerenje i doprijeti do svoje publike.

Zanimalo nas je i koje bi ona pitanje postavila u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina koji ćemo uskoro posjetiti. Odmah je pomislila na Leu Deutsch, iznimno talentiranu židovsko-hrvatsku dječju glumicu koja je tragično preminula zbog strahota Drugog svjetskog rata pa bi upitala vladajuće na koji bi se način moglo spriječiti da takvi događaji i ostavština nevinih žrtava ne padnu u zaborav.

Na pitanje o današnjem položaju žena u novinarstvu odgovorila nam je da je situacija znatno drugačija u odnosu na prije sto godina kada se Marija Jurić Zagorka hrabro borila za prava žena i protiv društvene diskriminacije utirući tako put svim budućim novinarkama. Istaknula je da, unatoč tome što danas imamo više novinarki nego novinara, nagrade ipak lakše završe u rukama muškaraca. Naglasila je da nikada ne smijemo zaboraviti postignuća odvažnih žena, da moramo čuvati njihovu ostavštinu i poučavati nove generacije o vrijednosti njihove borbe za ravnopravnost među svim ljudima.

Zahvalni smo cijenjenoj novinarki Nataši Božić Šarić koja je odvojila svoje vrijeme za nas i podržala nas u potrazi za rješenjima problema koje imamo u svojoj zajednici.

objavio: Gordana Ljubas   datum: 25. 5. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt