I. smotra građanskog odgoja Grada Zagreba - Zajednica aktivnih građana (ZAG)

Osnovna škola Ivana Meštrovića jedna je od 28 osnovnih i srednjih škola koja je u školskoj godini 2022./2023. prvi puta svojim učenicama i učenicima ponudila građanski odgoj i obrazovanje u obliku izvannastavne aktivnosti pod nazivom Zajednica aktivnih građana (ZAG). Zbog velikog zanimanja učenika i njihovih roditelja za ovu novu izvannastavnu aktivnost, provodile su je u dvije odvojene skupine profesorica hrvatskog jezika Gordana Ljubas, ujedno i jedna od devet članova povjerenstva za izradu Prijedloga okvirnog kurikuluma izvannastavne aktivnosti Zajednica aktivnih građana — ZAG za osnovne i srednje škole u gradu Zagrebu, i Helena Mađer, učiteljica njemačkog jezika. Tijekom cijele školske godine odvijale su se brojne aktivnosti u našoj školi i lokalnoj zajednici te uspostavljala suradnja unutar škole, s roditeljima, udrugama i brojnim akterima iz društvenog i političkog života našega Grada.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević na smotri je održao uvodni govor u kojemu je naglasio da upravo to treba našim četvrtima i gradu - mladi ljudi koji jasno govore što treba biti bolje, što se treba promijeniti i da oni budu ti koji će pokretati i voditi te promjene. Nakon govora zajedno smo obišli izložbu plakata učeničkih radova. Naša škola izložila je svoja dva plakata s izdvojenim temama: inkluzija učenika iz Posebnog razrednog odjela i pravo na čist okoliš. Gradonačelnik je poslušao sve što su mu učenici željeli reći i postavio brojna pitanja o izazovima s kojima smo se u radu susretali.

Uslijedile su aktivnosti za sve učenike – „Pridruži se i zaigraj“ i „Pronađi rješenje“. Na fotografijama se vidi kako su se učenici međusobno upoznavali, surađivali jedni s drugima, predlagali rješenja, iznosili stečena iskustva i zajedničkim snagama predstavljali rezultate svoga rada. Naše se učenike brzo uoči u narančastim ZAG majicama. Ponosno su predstavili svoju školu i ostavili odličan dojam na sve prisutne.

Posebno smo ponosni na našeg učenika Filipa Mikuševića iz 5. c razreda koji je govorio o iskustvu sudjelovanja na ZAG-u, i to uz bok predsjedniku povjerenstva, profesoru Tomislavu Reškovcu, učiteljici OŠ Mladost, Ivani Škrabl Vekić, Niki Mađeriću, maturantu II. Gimnazije i predstavnici Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, gospođi Ivi Milardović Štimac. Detalje razgovora poslušajte u priloženom albumu.

Sljedeće školske godine u Gradu Zagrebu uvest će se ZAG u dodatne 33 osnovne škole. Sigurni smo da će nas na sljedećoj smotri biti još više i s još boljim rezultatima rada.

Gordana Ljubas i Helena Mađer, voditeljice ZAG-a

objavio: Helena Mađer   datum: 20. 6. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt