Suradnja s lokalnom zajednicom - Mjesni odbor Gajevo

Razgovarajući o problemima koje u svojoj okolini prepoznaju učenice i učenici polaznici druge skupine izvannastavne aktivnosti ZAG – Zajednica aktivnih građana, pokazalo se da ih zanimaju zaštita okoliša i održivost iz perspektive prava sadašnjih i budućih generacija na čist okoliš i zdravlje. Učenici su iznijeli svoje stavove i ideje te počeli osmišljavati aktivnosti koje su usmjerene na rješavanje problema u skladu s demokratskim vrijednostima zajednice. Odlučili smo prvo raspraviti o navikama u našim domovima, školi i kvartu koje utječu na život svih članova naše zajednice te analizirati utjecaj naših osobnih navika na širu zajednicu. Učenici su prepoznali potrebu za suradnjom i sudjelovanjem u zajedničkom rješavanju problema u zajednici i važnost doprinosa pozitivnim promjenama svakog člana naše zajednice.

Razgovarali smo s učiteljicama naše škole koje provode razne aktivnosti s ciljem smanjenja otpada, zbrinjavanja opasnog otpada i povećanja zelenih površina oko naše škole. Doznali smo od kuharice da se dio školskog kuhinjskog otpada kompostira, a da to direktno utječe i na smanjenje troškova odvoza otpada. Računovotkinje naše škole su potvrdile da je odvoz dobro organiziran i da se prema potrebama naručuju dodatni kontejneri te da se otpad uredno odvaja u za to predviđene kante i kontejnere. Analizirali smo osobne navike i navike naših ukućana pri odvajanju otpada i recikliranju, putovanju javnim prijevozom ili biciklom, kupovini i recikliranju stare odjeće i sl. Shvatili smo da uz nove aktivnosti možemo više doprinijeti i aktivnostima koje se već provode u našoj školi, ali da o njima moramo dodatno informirati sve učenice i učenike naše škole. Nakon razgovora o našim domovima i školi, zanimalo nas je kome se možemo obratiti s pitanjima vezanima uz održavanje parkova, igrališta i javnih površina u našemu kvartu. Po odgovore na ta pitanja osobno smo otišli u Mjesni odbor Gajevo.

Učenice i učenici naše škole prvi su put bili u prostoru Mjesnog odbora Gajevo. Doznali su koje su ulice i potoci granice Gajeva i istražili ih na zemljopisnoj karti. Naučili su koje su ovlasti i obveze mjesnih odbora, njih 218 u Gradu Zagrebu. Imali smo priliku na licu mjesta iznijeti probleme koji brinu djecu ili njihove obitelji. Gospođa Tihana Soljankić, predsjednica Mjesnog odbora Gajevo nam je sa svoje dvije suradnice detaljno objasnila na kojim se problemima već radi i kada planiraju biti dovršeni. Zamolili smo da nam pošalju izvještaj o rješavanju istaknutih problema u dogovorenom vremenskom roku. Nadamo se da će istaknuta ulica u kvartu uskoro postati jednosmjerna, a dječja igrališta popravljena i dodatno osvijetljena. Veselimo se stolu za stolni tenis pokraj škole koji će moći koristiti svi učenici i stanovnici našega kvarta. Mjesni odbori surađuju s brojnim udrugama i organizacijama, školama i vrtićima. Ciljevi su im, kao i nama, čistiji i uređeniji okoliš za sve stanovnike, više kvalitetnih sportskih i zabavnih sadržaja za djecu i mlade, zajednički javni voćnjaci i urednije zelene površine. Na kraju našega sastanka otvorile su se dodatne mogućnosti suradnje s Mjesnim odborom Gajevo i njihovim suradnicima, ali o tome ćemo vas izvijestiti kada započnemo s drugim modulom. Do tada planiramo provesti brojne aktivnosti s ciljem osvještavanja lokalne zajednice o važnosti zajedničkog djelovanja za bolje sutra.

Helena Mađer, voditeljica ZAG-a

objavio: Helena Mađer   datum: 22. 11. 2022.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt