26. rujna - Europski dan jezika

Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine od 26. rujna 2001. godine. Slave se bogata jezična i kulturna raznolikost Europe i europskog kontinenta, ali se i upozorava na potrebu zaštite manje raširenih jezika poput hrvatskoga te osvještava važnost višejezičnosti i učenja drugih stranih jezika, a ne samo engleskoga.

U izvanrednim okolnostima poput rata u Ukrajini, veliki broj djece prisiljen je napustiti svoje domove i škole. Dolaskom u Republiku Hrvatsku, učenicima koji ne govore hrvatski jezik, a uključuju se u obrazovni sustav sa željom da ostvare svoje pravo na školovanje, osigurava se pripremna nastava hrvatskoga jezika u trajanju od 70 školskih sati. Po završetku pripremne nastave učenici nerijetko i dalje imaju poteškoće u savladavanju nastavnih sadržaja i socijalizaciji s drugim učenicima koji ne razumiju njihov jezik.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Zajednica aktivnih građana (ZAG) i sami svakodnevno svjedoče problemima s kojima se susreću njihovi novi prijatelji iz razreda. Kako bismo ukazali na izazove s kojima se učenici stranci redovito susreću, odlučili smo povodom Europskog dana jezika provesti anketu u svim razredima naše škole i utvrditi koje sve jezike govore ili uče učenici naše škole. Nakon analize podataka, ugodno iznenađenje bila je brojnost od 18 različitih jezika, a neugodno spoznaja da su se neki učenici čak sramili reći da im hrvatski jezik nije materinski jezik. Kako bismo osnažili naše prijatelje iz klupa i ukazali im na bogatstvo koje zapravo posjeduju, prikazali smo jezično stablo naše škole sa svim jezicima koje učenici govore ili uče u školi ili izvan nje. Na plakatu su se mogle pročitati i različite zanimljivosti o europskim jezicima, njihovoj podjeli, pismu itd. Važno nam je podizanje svijesti o različitom jezičnom podrijetlu učenica i učenika u našoj školi i poticanje poštovanja prema svakom jeziku i njegovim govornicima. Želimo osvijestiti učenike o važnosti kontinuiranog učenja stranih jezika i njegovanju vlastitoga, s ciljem povećanja višejezičnosti i boljeg međukulturnog razumijevanja.

Učenici su kroz provedbu i analizu ankete osvijestili vrijednost višejezičnosti i važnost očuvanja manjih jezika zbog sve veće zastupljenosti engleskoga jezika u svakodnevnom životu i medijima. Kroz razgovor o učenicima iz Ukrajine i drugih ratom zahvaćenih država, učenici su shvatili koliko je njihova situacija teška te da se i mi moramo založiti za njih, njihova prava i osiguravanje njihovog osjećaja sigurnosti i uspjeha. U potrazi za daljnjim informacijama o pravima tzv. inojezičara, odnosno učenika stranaca koji ne govore hrvatski jezik, najavili smo se u posjet Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina jer oni znaju kako zaštititi i promicati temeljna ljudska prava te sprječavati diskriminaciju na osnovi jezika i pisma.

Također, među učenicima rodila se ideja o formiranju grupe učenika za pomoć vršnjacima u učenju jezika…

voditeljice Gordana Ljubas i Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 26. 9. 2023.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt