Predavanje za učenike – Što sve trebam znati o videoigrama?

Baveći se temom uporabe mobitela u školi, obratili smo se stručnjacima iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu. Objasnili smo im što nas zanima i dobili savjete kako je, prije donošenja konačne odluke o zabrani korištenja mobitela tijekom boravka u školi, dobro čuti mišljenja svih zainteresiranih te educirati i učenike i roditelje.

Dogovorili smo najprije predavanje za učenike ZAG-ovce i predstavnike razreda u Vijeću učenika (od 5. do 8. r.) koje je 30. siječnja 2024. održala Irena Petrović, mag. novinarstva.

Učenici su bili vrlo aktivni, svi su željeli pokazati što sve znaju o videoigrama.

Saznali smo koje su sve pozitivne strane igranja videoigara (pomažu protiv rastresenosti, zabava, upoznavanje novih prijatelja, pomoć u odgoju i obrazovanju, a neke čak pomažu i u unapređenju oštrine vida i razvoju logike). Naravno, igranje videoigara ima i svoje negativne strane, a predavačica je dala savjete kako se zaštiti u nekim situacijama. Istraživanja pokazuju da 30 % mladih dok igra videoigre otkriva svoje osobne podatke pa su savjetovani da nikada ništa ne plaćaju na internetu bez znanja roditelja, da se nikada ne susreću s igračima s kojima igraju videoigre online, a da o tome nisu obavijestili roditelje. Roditelje ili stariju braću/sestre trebaju obavijestiti ako su naišli na informacije koje im se ne sviđaju, ako se netko ponaša neprimjereno te ako ih vrijeđa ili vara.

Neka od rješenja su da blokiraju pristup igri, prenesu informaciju o tome pružatelju usluge te razgovaraju o tome s roditeljima ili s nekom starijom osobom kojoj vjeruju.

Učenici su upozoreni da često i dugo igranje videoigara može dovesti do ovisnosti i težih posljedica.

Na našem sljedećem sastanku analizirat ćemo što smo sve na predavanju naučili, a učenici predstavnici u Vijeću učenika prenijet će to svojim učenicima u razredima.

objavio: Gordana Ljubas   datum: 3. 2. 2024.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt