preskoči na sadržaj
Vijesti

Govor mržnje - gdje i kada?

U Osnovnoj školi Ivana Meštrovića već se mjesecima analizira goruća tema današnjice - mogućnost zabrane korištenja mobitela tijekom boravka učenika u školskome prostoru. Održani su brojni sastanci, provedene su ankete, debatiralo se na Satima razrednika, slušala su se predavanja o štetnosti digitalnih sadržaja, upozoravalo se roditelje na moguće opasnosti i posljedice za njihovu djecu ako budu prekomjerno izloženi videoigrama, društvenim mrežama i neprovjerenim informacijama.

Vijećali su roditelji, učitelji, stručna služba, ravnatelj i Školski odbor, a ponajviše učenici na koje se ta rasprava odnosi. Mlađi su učenici lakše prihvatili tu mogućnost dok su sedmi i osmi razredi znatno burnije reagirali na sam spomen zabrane. ZAG-ovci su se aktivno uključili u proces analiziranja prednosti donošenja zabrane korištenja mobitela u Školi. S obzirom na to da je i među nama bilo zagovornika korištenja mobitela u školi, kako bismo lakše donijeli odluku i zatim zastupali svoje stavove, prvo smo željeli naučiti više. Posjetili smo Osnovnu školu Rapska u kojoj se godinama mobiteli gase na ulazu, a pale tek na izlazu iz škole, o čemu smo već izvještavali, prisustvovali smo navedenim predavanjima i radionicama na temu negativnih posljedica korištenja digitalnih sadržaja, a odlučili smo posjetiti i Kuću ljudskih prava i čuti na što još moramo obratiti pozornost kada se izlažemo bespućima interneta.


Kuću ljudskih prava Zagreb 2008. godine osnovalo je šest organizacija civilnog društva. Cilj im je bio izgradnja demokratskog, pluralističkog i inkluzivnog društva utemeljenog na vrijednostima zaštite ljudskih prava, vladavine prava, socijalne pravde i solidarnosti. Istraživanjem, javnim zagovaranjem i edukacijama Kuća ljudskih prava doprinosi zaštiti, promicanju, razvitku i unapređivanju ljudskih prava i temeljnih sloboda te aktivno doprinosi izradi kvalitetnijih zakona i javnih politika.

Gospođa Sara Sinčić govorila je našim učenicima o slobodi govora, govoru mržnje i društvenim mrežama na kojima se danas najviše odvija. Pitala je učenike jesu li već doživjeli neugodna iskustva ili su možda i sami vrijeđali druge na internetu. Broj dignutih ruku nije bio malen. Objasnila je kada najčešće dolazi do govora mržnje, kako ga se može prepoznati i na koji način možemo doprinijeti da se ukloni ili barem smanji. Savjetovala nam je da obavezno prijavimo govor mržnje koji je upućen nama ili bilo kome jer je uvredljiv, agresivan i krajnje neprimjeren. Uvjerila nas je da maloljetne osobe uistinu moraju imati vremensko ograničenje za korištenje interneta i nemogućnost pristupa neprimjerenim sadržajima.

Učenici su dobili zadatak izmisliti jednu novu društvenu mrežu, donijeti njezina pravila i osmisliti kazne u slučaju pojave govora mržnje. Dobili smo četiri različita prijedloga kojim su nas učenici upozorili na opasnosti, ali i podsjetili na moguću korist interneta i društvenih mreža kada se njima ispravno i dobronamjerno koristimo.

Zabrana korištenja mobitela u Školi nastupit će 11. ožujka 2024. godine. Vjerujemo da će se naši učenici vrlo brzo prilagoditi i primijetiti da je razgovor „oči u oči“ zdraviji, ugodniji i ljubazniji.

 

voditeljice Gordana Ljubas i Helena Mađer



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Helena Mađer   datum: 1. 3. 2024.

 


Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


 

 


Školska kuhinja

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

 

Priloženi dokumenti:
Jelovnik svibanj.odt


Tražilica



Školske novine

Poveznice

 

 





preskoči na navigaciju