Posjet udruzi Zemljani – Are you Syrious?

Svjetski dan nevladinih organizacija, tj. udruženja aktivnih građana koji svojim entuzijazmom pokušavaju poboljšati svijet obilježava se 27. veljače. Nevladine organizacije neprofitne su organizacije koje djeluju neovisno o državnim vladama. Često su organizirane kao dobrotvorne udruge koje su aktivne u borbi protiv siromaštva, problema zaštite okoliša ili socijalne isključenosti ranjivih skupina.

Udruga Zemljani – Are you Syrious? jedna je od tih iznimno važnih udruga o kojima ovise brojne ljudske sudbine. Ciljevi njihova rada brojni su: edukacija i organiziranje volontera, razvijanje solidarnosti, senzibiliziranje javnosti za probleme socijalno ugroženih osoba, suradnja s drugim udrugama i organizacijama u zemlji i inozemstvu, organiziranje mirnih prosvjeda, poticanje i organiziranje priredbi humanitarnog karaktera, promicanje društveno korisnih znanja i vještina, informiranje društvene zajednice, razvoj projekata i provođenje aktivnosti kojima se promiču, potiču i pospješuju ljudska prava, humanost i humanitarni rad, volonterski rad, demokratizacija društva, uvažavanje različitosti, međukulturalno učenje itd.

U Udruzi ciljano pomažu osobama koje su iz nekog od brojnih razloga napustile svoju domovinu i krenule prema europskim državama. Dio njih samo je na proputovanju, ali dio ih poželi ostati u Republici Hrvatskoj, potražiti posao te sebi i svojim obiteljima izgraditi bolju i sigurniju budućnost. U posjetu udruzi voditeljice Vanessa i Lara približile su našim učenicima sa ZAG-a poteškoće na koje ti ljudi nailaze tijekom putovanja, pri dolasku u jednu od europskih država te pri traženju međunarodne zaštite ili azila. Doznali smo da samo mali dio njihovih zahtjeva bude odobren, a da proces može potrajati mjesecima, pa čak i godinama. Azilanti nailaze na brojne prepreke, od kojih su najčešće predrasude, jezična barijera, nedostatak financijskih sredstava i općenito neizvjestan ishod njihove životne situacije. Udruga im pomaže na različite načine – daju im informacije, nude pomoć pri učenju hrvatskoga jezika, odijevaju ih i hrane, opskrbljuju higijenskim potrepštinama. Osim tih za život neophodnih stvari, u prostoru udruge mogu pronaći i društvo, razmijeniti iskustva i sami pomoći onima koji dođu nakon njih.

Prije posjeta prikupili smo pomoć u našoj školi u obliku zimske odjeće i obuće, potrepština za higijenu i pribora za učenje. Voditeljice su pokazale našim učenicima Free shop u kojem je završila i naša donacija – prostor u kojem azilanti organizirano biraju odgovarajuću odjeću, obuću, kuhinjski pribor i potrepštine za svakodnevni život. Tijekom razgovora sjeli smo u prostor u kojemu se oni međusobno druže, prikupljaju informacije ili uče hrvatski jezik. Promotrili smo brojne fotografije njihovih bivših i sadašnjih korisnika, mahom djece osnovnoškolske dobi. U široke osmijehe na zidovima su se mogle uočiti i brojne pozitivne poruke i riječi zahvale na različitim jezicima i pismima. Bilo je dirljivo vidjeti kako je upravo za vrijeme našeg boravka jedan od korisnika vratio dobivene stvari jer njemu više nisu bile potrebne, ali je znao da ih netko drugi još uvijek može iskoristiti.

Na povratku u školu razgovarali smo o dobrom osjećaju nakon što nekome pomognemo i činjenici da nismo bili svjesni kroz što sve prolaze ti ljudi kojih se ponekad i pribojavamo zbog drugačije boje njihove kože, vjere, jezika ili kulture. Jedan od naših učenika rekao je da je znao da im je teško, ali ne baš tako jako teško.

voditeljice ZAG-a Gordana Ljubas i Helena Mađer

objavio: Helena Mađer   datum: 27. 2. 2024.

Raspored prehrane za mjesec: SVIBANJ

Jelovnik svibanj.odt