Pravo i pravda

Pripovijetka Vjenceslava Novaka Iz velegradskog podzemlja djelo je koje svojim sadržajem potiče na raspravu jesu li pravo i pravda istoznačni pojmovi, trebaju li biti istoga značenja ili nam život, životne priče i iskustvo ukazuju na veliku razliku u njihovu poimanju i provedbi?

Tematiku pripovijetke čija se radnja događa u 19. stoljeću te koja nam donosi prikaz velikih društvenih nejednakosti učenici sedmih razreda uprizorili su na nastavi hrvatskoga jezika u obliku sudnice. Svi su se učenici uživjeli u svoje uloge (sutkinja, obrana, optužba, porota, optuženik Mika, svjedoci). Istraživanjem svojih uloga i pripremanjem argumenata te ozbiljnim pristupom suđenju dočarali su pravi ugođaj sudnice, a kako bi suđenje bilo živopisnije, novinari su svojim komentarima pratili tijek suđenja.

Nakon suđenja slijedila je rasprava na temu Čija je odgovornost Evičina smrt? u kojoj su učenici aktivno sudjelovali kritičkim promišljanjem i argumentiranjem svojih stavova te su dokazali aktualnost Novakove tematike i u suvremenom društvu.

objavio: Aelita Jurak   datum: 18. 6. 2023.